Jako entuzjasta i czynny operator robotyki z radością informuję, że 11 kwietnia 2024 miałem możliwość podzielenia się wiedzą podczas pierwszego Case Observation na nowym trakcie operacyjnym bloku R Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Wraz z proktorem* dr n. med. Jerzym Drausem i lek. med. Dominiką Nazaruk przeprowadzaliśmy operacje robotyczne z zakresu chirurgii kolorektalnej. Warsztaty przygotowujące do egzaminu certyfikacyjnego w systemie chirurgii operacyjnej da Vinci zorganizowano dla lekarzy ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Cieszy fakt, że coraz więcej naszych koleżanek i kolegów ma możliwość sięgania po małoinwazyjne metody operacyjne, co służy wszystkim pacjentom. Nie dość, że korzystnie przekłada się zarówno na skrócenie okresu rekonwalescencji, to jeszcze umożliwia zwiększenie rotacji pacjentów na oddziale, a zatem skraca czas oczekiwania na zabieg.


*Proktor w medycynie oznacza eksperta doświadczonego w wykonywaniu jakiegoś zabiegu, który szkoli operatorów o mniejszym doświadczeniu.