Badania posiewowe

Wpis dotyczy badań, które już zostały zakończone.

Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

 

Szanowni Państwo, zapraszamy na bezpłatne badania z zakresu profilaktyki raka jelita grubego. Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Opis Programu

Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat, dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Program polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób średniego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Kandydaci do badań kierowani są przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej lub samodzielnie zgłaszają się do ośrodka.

Kryteria udziału w programie

Brak objawów raka jelita grubego
Wiek 50 – 65 lat, a także w określonych przypadkach:
od 40 r.ż., gdy w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował/choruje na raka jelita grubego
od 25 r.ż., gdy w rodzinie występuje zespół Lyncha (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej)
od 20 r.ż., gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej).

Kryteria wykluczenia z programu

Kolonoskopia wykonana w ciągu ostatnich 10 lat.

Zapisy

Na kolonoskopię profilaktyczną można zapisać się telefonicznie 81 454 1570 lub osobiście w Sekretariacie Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia COZL (ul. Jaczewskiego 7, budynek B, piętro 1).

Ankieta

Należy również wypełnić ankietę będącą jednocześnie skierowaniem. Ankieta może być wypełniona samodzielnie lub przez lekarza każdej specjalności, i można pobrać ją z naszej strony lub osobiście w Sekretariacie Ośrodka Profilaktyki COZL

Badania

Badania wykonywane są przez doświadczonych lekarzy specjalistów w Pracowni Endoskopowej COZL (nowy budynek nr 4, wysoki parter).

Przygotowanie do badań

W trakcie zapisu na badanie otrzymacie Państwo niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu. Kolonoskopia to obejrzenie “od środka” całego jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzanego przez odbyt. Do badania trzeba odpowiednio oczyścić jelito.

Przygotowanie do kolonoskopii. Zalecenia ogólne (dla Pacjentów ambulatoryjnych).

 • W dniu poprzedzającym kolonoskopię, od rana nie wolno spożywać posiłków. Można przyjmować płyny np.: bulion (czysty rosół), herbatę, wodę niegazowaną. Nie wolno pić kawy i innych nieprzezroczystych płynów. Można ssać cukierki typu landrynka.
 • W dniu badania nie można jeść, można pić przezroczyste płyny – woda niegazowana.
 • Na tydzień przed badaniem nie wolno spożywać siemienia lnianego, pokarmów z makiem oraz owoców i warzyw zawierających pestki np. winogron, kiwi, fig, arbuzów, pomidorów itp.
 • W razie wystąpienia nudności prosimy zwolnić tempo wypijanych płynów lub zrobić godzinną przerwę.
 • Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą liczne wypróżnienia, pod koniec treścią płynną.
 • Picie wody należy zakończyć na 2 godziny przed planowana godziną badania.
 • W przeddzień i w dniu badania należy zażyć zwykle przyjmowane leki. Jedynym wyjątkiem są tabletki zawierające żelazo. Ich przyjmowanie należy przerwać 2 tygodnie przed badaniem. W przypadku cukrzycy dawki i sposób przyjmowania leków musi być ustalony z prowadzącym lekarzem. O ile dysponują państwo glukometrem dobrze jest włączyć kontrolę glikemii 3 x na dobę w przeddzień i w dniu badania. Przyjmowanie leków wpływających na krzepliwość krwi należy skonsultować z lekarzem prowadzącym (np. kardiologiem).
 • Na kolonoskopię najlepiej zgłosić się z osobą towarzyszącą.
 • Jeśli korzystacie Państwo z okularów, prosimy je zabrać.
 • W razie pytań prosimy dzwonić. W razie rezygnacji z badania prosimy o powiadomienie osobiście lub telefonicznie – numer telefonu 81 454 15 27.
 • Płyny wypijane w czasie przygotowania muszą być niegazowane.
 • WAŻNE ! Zaleca się dodatkową 1 saszetkę Fortransu na każde 20 kg powyżej 80 kg masy ciała.

Źródło: strona www COZL. By przeczytać więcej, kliknij tutaj > https://cozl.eu/pacjent/programy-profilaktyczne/rak-jelita-grubego